Sesshin rohatsu 30.11. - 8.12.2019

Zapraszamy na sesshin rohatsu (odosobnienie z nocnym siedzeniem), upamiętniające oświecenie Buddy i szczególnie związane z roshim Shunryu Suzukim, którego rocznica śmierci przypada w trakcie tego odosobnienia (4 grudnia).

Rohatsu odbędzie się w Świątyni Głównej w Warszawie na ul. Krasnowolskiej 3a. W tym roku udało się zorganizować 8 dni siedzenia. Zaczynamy w sobotę 30 listopada o 19.30, kończymy 8 grudnia w niedzielę rano. Z soboty na niedzielę (7/8 grudnia) odbędzie się szczególne czterogodzinne zazen między północą a 4.00 rano, zwane Tetsuya.

Sesshin poprowadzą: opat naszej wspólnoty, roshi Mikołaj Uji Markiewicz (30.11.-5.12.), hoshi Jarek Kaiin Chybicki (6-8.12.) oraz Małgosia Myoju Sieradzka-Imhoff (1-8.12.)

Pierwszeństwo mają osoby, które przyjadą na całość, ale zapraszamy oczywiście także na część odosobnienia, jeśli nie możecie przyjechać na dłużej.

Zapisy zbiera Agnieszka Popowska pod mailem: agnieszkakannon@op.pl. W razie pytań możecie też się kontaktować z Małgosią: malgorzata.sieradzka@gmail.com

Plan dnia takiego odosobnienia składa się z pobudki około 5 rano, 3 posiłków dziennie w stylu orioki (prastary rytuał spożywania posiłków), około 10 rund medytacji siedzącej, mów osób prowadzących oraz pracy na rzecz świątyni.

Mikołaj Uji Markiewicz - jest uczniem i spadkobiercą Dharmy mistrza zen roshiego Jakusho Kwonga, opata Ośrodka Zen na Górze Sonoma. W 2015 roku otrzymał przekaz, a w 2016 r. został opatem sanghi Kannon.

Jarek Kaiin Chybicki jest mnichem oraz nauczycielem (hoshi) w sandze Kannon. Na co dzień mieszka w Gdańsku. Autor wielu publikacji m.in "Uważna fotografia" oraz "Skup się".

Małgosia Myoju Sieradzka-Imhoff - z sanghą Kannon praktykuje od 2005 roku. Praktykowała zarówno w Polsce jak i w Ośrodku Zen na Górze Sonoma.

“W zgodzie z drogą Zen musisz być sam dla siebie mistrzem w każdej sytuacji, w której się znajdziesz. Musisz zdawać sobie sprawę z tego kim i czym jesteś. Żeby się to stało - wszystko co musisz zrobić to skoncentrować się na swoich rękach, swoich stopach, swoich oczach, swoim umyśle – właśnie teraz, w tym momencie. Innymi słowy, kiedy siedzisz zazen, to usiądź i skoncentruj się na oddychaniu – licząc oddechy lub podążając za nimi. Kiedy jesz śniadanie, to właśnie jedz śniadanie. Kiedy myjesz twarz, to skoncentruj się na myciu twarzy. Kiedy idziesz ulicą – idź ulicą. Zazen jest podstawową praktyką. Jest o tym, jak troszczyć się całym swoim sercem o tę chwilę. Zrób to – właśnie teraz, właśnie tutaj”.

Dainin Katagiri

Źródło cytatu: http://kannon.pl/node/26?fbclid=IwAR3TtZ0BjLyBrSfj_go9T1XGqDX3YQJ-ZrpcLk6bP_vnmTGSYcFE_Fn-DIQ

Stawki na sesshin rohatsu:

aktywni członkowie Sanghi: 100 zł za dzień,
wspierający członkowie Sanghi: 110 zł za dzień,
osoby spoza Sanghi – 120 zł za dzień.

Zniżka: 20% zniżki przy wpłacie zaliczki 150 PLN.

Przyjmujemy zasadę, że opłaty za pobyt przez część dnia przyjmujemy wówczas, gdy ktoś przyjeżdża na krócej niż 3 posiłki. Jeśli ktoś po prostu przychodzi posiedzieć, nie musi płacić – chociaż, jak zawsze, namawiamy do wrzucenia drobnej darowizny do skrzyneczki na datki.

Opłaty za pobyt przez część dnia stanowią połowę stawki dziennej i wynoszą:  
aktywni członkowie Sanghi: 50 zł,
wspierający członkowie Sanghi: 55 zł,
osoby spoza Sanghi – 60 zł.

Zniżka 20% przy wpłacie przedpłaty i zgłoszeniu do końca października dotyczy także pobytów w wybranych dniach lub częściach dni.

Tenzo otrzymuje 50% zniżki. Rezydenci ośrodka nie płacą dodatkowo za pobyt.