Instrukcja szycia Rakusu 4

Szycie rakusu
Lekcja czwarta i ostatnia

Przygotowujemy szelki
Długość szelki będzie dobierana na końcu indywidualnie dla każdej osoby. Obie szelki szyje się identycznie. Zaczynamy od razu od szycia materiału, najpierw wyznaczymy zapasy. Na obu paskach SAO ( mają szer. 9,5 cm i długość ok. 90 cm) rysujemy linie wyznaczające zapasy (0,6 cm od brzegu). Zaginamy na wierzch zapas górny, zapas lewego krótkiego brzegu i zapas dolny. Zapas prawego krótkiego brzegu zostawiamy bez podwijania. Na tym końcu będziemy później regulować ostateczną długość szelki. Składamy szelkę wzdłuż na pół, zapasy skierowane są do wewnątrz. Sprawdzamy czy dłuższe brzegi dokładnie się stykają i spinamy wzdłuż tego brzegu szpilkami. Fastrygujemy szelkę wzdłuż długiego brzegu. Na koniec zszywamy ją niewidocznym z zewnątrz ściegiem, wbijamy igłę w materiał ułożonych wewnątrz zapasów i staramy się, aby niechcący nie wbić igły do wierzchni materiał – wtedy ścieg byłby widoczny na jednej ze stron szelki. Zszywamy także wewnętrznym ściegiem krótki koniec szelki. Po zszyciu wyjmujemy fastrygę – szwu nie powinno być widać.
W taki sam sposób przygotowujemy drugą szelkę.
Regulujemy długość szelki: dolny brzeg założonego na szatę rakusu powinien sięgać do TANDEN tj na szerokość trzech palcy poniżej pępka. Gotowe końce szelki przypinamy szpilkami do rakusu tak, aby leżały płasko jedna obok drugiej a brzeg zszycia każdej z nich był skierowany do szyi. Najpierw przypinamy gotowe końce, regulujemy długość i przypinamy końce, które jeszcze nie zostały zakończone. Przyszyjemy szelki po wykonaniu MANEKI.
Przygotowujemy MANEKI
Najpierw papierowy model MANEKI:
MANEKI wykonujemy z prostokąta skrojonego na początku z papieru. (19,3 cm x 24 cm). Wzdłuż dłuższych brzegów odmierzamy zapasy szer. 1,5 cm i rysujemy pionowe linie. Składamy na pół tak, aby narysowane linie leżały jedna na drugiej i spinamy szpilkami. To była lewa strona naszego MANEKI. Wyobrażamy sobie, że przewijamy MANEKI na stronę prawą – znów spinamy szpilkami. Rozpłaszczamy zapasy na boki i zginamy tę część , aby była płaska (patrz rysunek). Szew zostanie wewnątrz. Teraz zaginamy MANEKI w poprzek na pół i do wewnątrz podwijamy końce. Powinien powstać prostokąt o wymiarach ok. 8,1 cm na 9,3 cm. MANEKI jest gotowe do przyszycia.
Przed przyszyciem musimy założyć MANEKI na środku szelek; przekładamy szelkę bliższą szyi na wierzchu a szelkę dalszą od szyi pod spodem. Przypinamy szpilką – jeszcze raz przymierzamy i sprawdzamy, czy nie potrzeba zmienić długości. Zszywamy MANEKI niewidocznym ściegiem wzdłuż zagiętych wolnych brzegów.
Gdy wszystko gotowe wykonujemy końcowy ścieg ozdobny ściśle wg. szkicu. Ten ścieg szyjemy podwójną igłą! Odstępy między wkłuciami igły pokazuje rysunek górny, jak kolejno przechodzić przez podane punkty pokazuje rysunek dolny, gdzie linią przerywaną zaznaczono odcinki, gdzie nitka idzie pod spodem i z wierzchu jest niewidoczna. Robimy supełek na końcu- przeciągamy igłę wewnątrz, aby zacząć wychodząc na wierzch w punkcie centralnym 1. Dalej wierzchem do 2, wkłuwamy się pod spód i wychodzimy na wierzch w punkcie 1. Teraz wierzchem do punktu 3, wbijamy się w 3 pod spód i pod spodem do 1. W 1 wychodzimy na wierzch i wierzchem do 4, wchodzimy pod spód i wracamy do 1, w 1 wychodzimy na wierzch i idziemy wierzchem do 5, w 5 wkłuwamy się pod spód i znów wracamy pod spodem do 1. W 1 wychodzimy na wierzch i idziemy do 6, tak wkłuwamy się pod spód i idziemy do 7, w 7 wychodzimy na wierzch i idziemy do 6, w 6 wkłuwamy się pod spód i wracamy do 1 – tam zakańczmy. Dla treningu warto zrobić to najpierw na papierze.
Teraz powtarzamy wszystkie wymienione kroki na MANEKI z materiału.

Przyszycie szelek
Na koniec przyszywamy ściegiem KIAKUSHI szelki – szyjemy dokładnie na zewnętrznej linii KIAKUSHI ramki. Na brzegach wzmacniamy szelki dodatkowymi ściegami. Na koniec obcinamy zbędną część wolnych końców szelek dodając ok. 0,6 cm na zapas. Wciskamy zapas do wewnątrz i zszywamy krótkie końce także niewidocznym ściegiem wewnętrznym.
Całość prasujemy przez lekko wilgotną ściereczkę.

Jeżeli masz wątpliwości dzwoń, pytaj, poproś o konsultację. Z miłą chęcią uściślę wszystkie niejasne punkty albo odpowiem na pytania.

gassio
Ewa Sanko Orłowska
teksty: