Ośrodek Zen w Kącikach

Informacje o najbliższym sesshin w Ośrodku w Kącikach znajdziecie w AKTUALNOŚCIACH.  

  

Kontakt i informacje:  mnich Bankyo Wojciech Jankowski tel. 503-355-458, jacobbankyo@gmail.com 

Dojazd do Kącików: Koleją z dworca Warszawa Śródmieście co godzinę odjeżdżają pociągi na Pilawa - Dęblin. Wysiada się po ok. 70. minutach na stacji Zabieżki . Do Kącików idzie się leśną drogą ok. 6 km. Dobrą opcją jest zabranie roweru - w Kolejach Mazowieckich przewóz rowerów jest bezpłatny. Samochodem najlepiej dojechać do Osiecka, zatrzymać się i zadzwonić do Bankyo pod nr 503 355 458.

dojazd_do_Kacikow.pdf

 

CEREMONIA MOUNTAIN SEAT DLA MIKOŁAJA UJI MARKIEWICZA w Ośrodku w Kącikach - 7 MAJA 2016

Drodzy Przyjaciele! Roshi Jakusho Kwong, Rada Hoshich oraz Zarząd Buddyjskiej Wspólnoty Zen Kannon serdecznie zapraszają na uroczystość Mountain Seat – uroczystość ustanowienia opatem Sanghi Mikołaja Uji Markiewicza, który w zeszłym roku otrzymał od Roshiego przekaz Dharmy.

Ceremonia odbędzie się 7 maja 2016 r o godzinie 12-tej w ośrodku naszej Sanghi w Kącikach. Przewidujemy, że potrwa około 3 godzin. Poza Ceremonią Mountain Seat planujemy część nieformalną, nad której programem pracujemy. Chcemy, żeby było miło i ciekawie.Kąciki znajdują się ok. 50 kilometrów od centrum Warszawy, koło Osiecka. Będziemy zaszczyceni Waszą obecnością. Prosimy o potwierdzenie obecności na adres: msc.kannon@gmail.com Gassho, Roshi Jakusho Kwong, Rada Hoshich oraz Zarząd Buddyjskiej Wspólnoty Zen Kannon

 

KOMUNIKAT STRAŻNIKÓW KĄCIKÓW

Drodzy Sangowicze,

Poniżej wiadomość od Bankyo:

1 maja w Kącikach odbył się pod znakiem święta samu i przygotowań do sobotniej Ceremonii. Grubsze roboty zostały wykonane, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia z tych drobniejszych.

Tak więc nadal pomoc BARDZO mile widziana!

Zgłoszenia: jacobbankyo@gmail.com

Z wdzięcznością informujemy też, iż w kwietniu do naszej mnisiej żebraczej miski wpłynęło 1432 zł od 23 osób. Dziękujemy bardzo - kłaniamy się nisko. Można nas (z pieskami - stróżami) wspierać kierując wpłaty na konto:

Buddyjska Wspólnota Zen KANNON
94 2130 0004 2001 0568 2737 0005
z dopiskiem: „darowizna na cele kultu religijnego Strażnik". Najlepiej, by były to stałe, regularne, comiesięczne przelewy. Darowizny "na cele kultu religijnego" można odpisać od dochodu (podstawy opodatkowania) w rocznym PIT.”

Za Wasze zaangażowanie głębokie gassho,

Zarząd Sanghi Kannon

PRAKTYKA PRACY W KWIETNIOWE SOBOTY

Drodzy, w najbliższe soboty 9, 16, 23 kwietnia o 10 00 zbieramy się w Kącikach na kolejne, kilkugodzinne  samu po to, aby dobrze przygotować Ceremonię Mountain Seat.
Można też, oczywiście, przyjeżdżać w tygodniu, jeśli ktoś nie jest w stanie poświęcić czasu w weekend.Prosimy - zgłaszajcie się do Bankyo, tel. 503355458.
 Jest mnóstwo prac do wykonania i każda, nawet najdrobniejsza pomoc, będzie Twoim cennym wkładem w nasze wspólne działanie.
 
Przyjeżdżajcie licznie!
 Kolejne informacje niebawem...
 Gassio,
 Zarząd Kącików

 

WEEKENDOWE ZAZEN W KĄCIKACH 29.04. - 01.05. 2016

Drodzy,
kolejna sobota przed nami, kiedy można odwiedzić Kąciki i wziąć udział w przelicznych pracach, które są tam do wykonania przed MSC. Dojazd koordynuje Andrzej Grabowski, tel.690588805.
Ponadto w tym gorącym okresie przygotowań, zdecydowaliśmy się odwołać sesshin, które było zaplanowane na 29 kwietnia - 1 maja.
Gassio,
Zarząd Kącików

 

DAROWIZNY DLA OŚRODKA W KĄCIKACH W MARCU - GASSIO!

A w marcu do naszej mnisiej strażnikowej wirtualnej miski wpłynęło 1722 zł od 27 osób. Dziękujemy bardzo - kłaniamy się nisko. Można nas (z pieskami - stróżami) wspierać kierując wpłaty na konto: Buddyjska Wspólnota Zen KANNON 
94 2130 0004 2001 0568 2737 0005 z dopiskiem: „darowizna na cele kultu religijnego - Strażnik". Najlepiej, by były to stałe, regularne, comiesięczne przelewy. Darowizny "na cele kultu religijnego" można odpisać od dochodu (podstawy opodatkowania) w rocznym Pit.

Gassio!

 

KĄCIKI - KĄT, W KTÓRYM ZAWIERA SIĘ CAŁOŚĆ - WEEKENDOWE ZAZEN 01 - 03.04.2016

 

Drodzy, w dniach 1 -3 kwietnia 2016 odbędzie się weekendowe zazen w Kącikach, z mową tegorocznego Shiuso - Jarka Kaiin. W związku z przygotowaniami do Ceremonii Mountain Seat, będzie więcej samu niż zwykle - nieco zmieniony plan praktyki roześlemy do osób, które się zgłoszą Ceny: 60 zł - członkowie Sanghi, 70 zł - pozostali. Zapisy u Bankyo (tel. 503 355 458, mail: jacobbankyo@gmail.com lub "na privie" fb.) Apelujemy o przedpłaty w wysokości 30 zł na konto: BWZ Kannon 94 2130 0004 2001 0568 2737 0005 - najpóźniej do dnia 30 marca.

 

Zapraszamy! Poniżej słowa Roshiego Jakusho Kwonga z maila z dnia 20.02.16

"KĄCIKI - KĄT, W KTÓRYM ZAWIERA SIĘ CAŁOŚĆ"

Sądzę, że najważniejsze jest, abyśmy pamiętali, że Zen to BUDZENIE SIĘ z wiecznie towarzyszącego nam ZŁUDZENIA. Tak jak ŚWIATŁO nie może oddychać bez CIEMNOŚCI, ani CIEMNOŚĆ nie może oddychać bez ŚWIATŁA. ZEN nie jest przywiązywaniem się do CISZY i SPOKOJU, lecz niekończącym się badaniem TAJEMNICY nazywanej RZECZYWISTOŚCIĄ …Gdyby SPOKÓJ lub CISZA były KOŃCEM naszej PRAKTYKI, to NIE byłby ZEN. PONIEWAŻ NATURA ZEN jest NIESKOŃCZONA, NIE MOŻEMY NA TYM POPRZESTAĆ. Roshi Suzuki powiedział: „Ponieważ ZEN NIE MA KOŃCA, dlatego właśnie go PRAKTYKUJĘ.” Gdyby KONIEC istniał, TO byłoby STWORZONE PRZEZ CZŁOWIEKA, jak w niektórych innych RELIGIACH – pójście do Nieba, albo nawet wejście w Nirwanę … Jest to ZASADA, NAJBARDZIEJ PODSTAWOWA SPRAWA albo ISTOTA naszej PRAKTYKI ZEN, którą mamy PRAKTYKOWAĆ i PODTRZYMYWAĆ. Ta PIERWSZORZĘDNA KWESTIA przesądzi o tym, czy Kąciki PRZETRWAJĄ, czy NIE. PRZEKAZYWANIE PRAWDZIWEJ PRAKTYKI bez WĄTPLIWOŚCI sprawi, że Kąciki będą ŻYŁY i MIAŁY SIĘ DOBRZE przez NASTĘPNE 300 LAT! Gassho – roshi.” 20.02.2016

(Tłum. MPP)

 

Kąciki - a Corner that contains the Whole: "I think the most important point for us to remember is that Zen is to AWAKEN from our forever partner - DELUSION. Just like LIGHT cannot breath without DARKNESS nor DARKNESS cannot breath without LIGHT. ZEN is not being attached to CALM or QUIET but the endless investigation of this MYSTERIOUS so called REALM.......IF QUIET or CALM were the END of our PRACTICE, THIS would NOT be ZEN. BECAUSE the NATURE of ZEN is INFINITE, We CANNOT REST THERE. Suzuki-roshi said, " Because there is NO END to ZEN, is why I PRACTICE IT." If there is an END, IT would be HUMAN MADE as in some other RELIGIONS - Like going to Heaven or even Nirvana just like ours.... This is the PRINCIPLE & MOST FUNDAMENTAL POINT or ESSENCE in our ZEN PRACTICE that is to be PRACTICED & SUSTAINED. The PRIMARY POINT for ALL of THIS will determine if KACIKI SURVIVES or NOT. TRANSMITTING TRUE PRACTICE without a DOUBT will make KACIKI ALIVE & WELL for the NEXT 300 YEARS! Gassho - roshi." 

Zarząd Kącików 

ps. Seshin w Kącikach nader udane - i mnogość pracy zrobiona. Tak było:

 

                                   SANGHOWE SAMU (PRAKTYKA PRACY) 12 MARCA 2016

Zapraszamy na wiosenne porządki w Kącikach przed  Mountain Seat Ceremony dla Uji 7 maja, którą poprowadzi Roshi. ,Sangowe samu odbędzie się w sobotę, 12 marca w godzinach 10 00 - 15 00. Zaczniemy jedną rundą zazen i śpiewami. Prosimy o zgłoszenia do Bankyo pod nr 503355458. Gassio, Zarząd Kącików
 
ANGO 2016
 

26.06 - 17.07 ANGO (nasze letnie odosobnienie) odbędzie się w tym roku w całości w naszym budującym się Ośrodku w Kącikach. Zgłoszenia: jacek.gowdziak@gmail.com

04 - 10.07 Sesshin (czas intensywnej praktyki podczas Ango)

 
 BUDOWA OŚRODKA ZEN W KĄCIKACH
 

W Kącikach, nieopodal Osiecka (50 km na południowy wschód od Warszawy), na leśnej polanie - pomalutku powstaje nasz Ośrodek... Jest już zendo na 15 osób, chatka strażnika, domek gościnny, studnia z żurawiem, szopka narzędziowa, wychodek... Szykujemy się do budowy dużego domu mieszkalnego i większego zendo. Marzy nam się staw, ogród i porządna oczyszczalnia ścieków. Ma to być miejsce, gdzie praktyka zen trwa i pogłębia się nieprzerwanie.

Kontakt i informacje:  mnich Bankyo Wojciech Jankowski (Jacob): 503-355-458

Dojazd: Koleją z dworca Warszawa Śródmieście co godzinę odjeżdżają pociągi na Pilawa - Dęblin. Wysiada się po ok. 70. minutach na stacji Zabieżki . Do Kącików idzie się leśną drogą ok. 6 km. Dobrą opcją jest zabranie roweru - w Kolejach Mazowieckich przewóz rowerów jest bezpłatny. Samochodem najlepiej dojechać do Osiecka, zatrzymać się i zadzwonić pod nr 503 355 458.

POBYTY REZYDENCKIE O OŚRODKU W KĄCIKACH

 Istnieje możliwość zatrzymania się w Ośrodku z noclegiem i wyżywieniem. Rezydencki plan dnia: 7.00. pobudka, zajęcia własne, 9.00. zazen, śpiewy, 9.50. chi kung, 10.15. śniadanie, 11.00. - 14.00. praca, 14.00. obiad, 16.00. - 18.00. porządki, prace własne, studiowanie tekstów, 18.00. kolacja, 19.30. zazen, Ślubowania. Darowizna - 30 zł za dobę. Niedziela dzień wolny.

 

KOMUNIKAT ZARZĄDU SANGHI W SPRAWIE WSPARCIA STRAŻNIKA OŚRODKA 

Drodzy Sangowicze,

Dwa tygodnie temu Zarząd Sanghi wystosował prośbę do Członków Sanghi i Sympatyków o dobrowolne darowizny na bieżące utrzymanie Strażnika – filaru naszego Ośrodka w Kącikach.Jak pamiętacie, od początku tego roku jest to dla niego i dwóch czworonożnych pomocników jedyne źródło utrzymania. Nadszedł czas pierwszego podsumowania: w styczniu zebraliśmy na ten cel 562 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy Wam za dotychczasowe wpłaty i prosimy o dalsze, na konto: BWZ Kannon 94 2130 0004 2001 0568 2737 0005z dopiskiem: „darowizna na cele kultu religijnego - Strażnik". Najlepiej, by były to stałe, regularne, comiesięczne przelewy. Dzięki wsparciu Strażnika i bieżącego funkcjonowania Kącików nasz Ośrodek może się dalej rozwijać.

W dniu 7 maja planowana jest w nim niezwykle ważna dla naszej Sanghi Ceremonia Mountain Seat z udziałem Roshiego Kwonga i Nyoze Kwonga, a w lipcu nasze letnie Ango.

Gassho,
Zarząd Sanghi Kannon

OD STYCZNIA 2016 ZMIANA W FINANSOWANIU OŚRODKA! 

Jest zgoda Roshiego i Kierownictwa. Nareszcie jesteśmy z Pieskami prawdziwymi leśnymi pustelnikami, żyjącymi - jak starożytna tradycja zaleca - dzięki dobrowolnym datkom Sanghowian, Przyjaciół i Sympatyków, którym bliska jest idea Ośrodka Zen w Kącikach. 
Życzliwych i szczodrych darczyńców prosimy o wpłaty na konto:
BWZ Kannon 94 2130 0004 2001 0568 2737 0005 - z dopiskiem „utrzymanie Strażnika – darowizna na cele kultu religijnego.” (można odpisać od podatku). Sugerowana darowizna to 25 zł miesięcznie. Mogą to też być kwoty mniejsze lub większe. Najlepiej, aby były to stałe, regularne comiesięczne przelewy. Wówczas będziemy bardziej pewni, że za miesiąc też żyjemy. Gassio Bankyo.

 

 

 

ZałącznikWielkość
PDF icon Dojazd do Kącików289.47 KB
teksty: