W OTOCZENIU ZENDO (sala do medytacji)
Gdy jesteś w pobliżu zendo utrzymuj skupienie. Wchodząc do zendo nie rozmawiaj. Pamiętaj o wyłączeniu telefonu. Włosy i ubranie powinny być czyste i schludne. Ubranie powinno być ciemne, luźne i nie zwracające uwagi.
GASSIO (dłonie złożone razem)
Gassio jest uznaniem naszej wewnętrznej natury Buddy, wyrazem głębokiej wdzięczności i radości, a także pokory i szacunku do Wszechświata.
Dłonie złóż razem tak, żeby wszystkie palce stykały się. Czubki środkowych palców powinny być na wysokości nosa. Gassio rób z pokorą i oddaniem. Staraj się nie kłaniać mechanicznie.
SIASIU (dłonie złożone przy klatce piersiowej)
Zaciśnij lekko lewą dłoń wokół kciuka i umieść na wysokości mostka. Obejmij ją prawą dłonią. Kciuk prawej dłoni ułóż na wierzchu lewej tak, żeby nie wystawał w górę. Łokcie są nieco oddalone od ciała. Kiedy wchodzisz do zendo lub poruszasz się po nim zawsze trzymaj dłonie w siasiu.
ZACHOWANIE W ZENDO
Do zendo wchodzi się nogą dalszą od ołtarza. Po dostawieniu drugiej nogi ukłon się w kierunku ołtarza. Z dłońmi w siasiu podejdź do wolnej maty. Następnie ukłoń się w gassio w kierunku maty. Jeśli ktoś siedzi na sąsiednim miejscu powinien odpowiedzieć ukłonem w gassio. Odwróć się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (w prawo) i ukłoń się osobie siedzącej naprzeciw. Osoba ta również odpowiada gassio. W pozycji tyłem do maty siadasz na poduszce, po czym odwracasz się do ściany (w prawo). Ułóż dłonie w kosmiczną mudrę. Z wyprostowaną głową popatrz prosto przed siebie, a następnie opuść wzrok.
ZAZEN (medytacja)
Siedź jak góra i bądź jednym z oddechem. Miej otwarte oczy, wzrok skierowany w dół bez opuszczania podbródka. Oddychaj spokojnie i cicho dołem brzucha. Jeśli musisz zmienić pozycję, zrób to powoli i bez hałasu, po uprzednim małym ukłonie w gassio. Gdy przychodzą myśli, pozwalaj im odejść i pozostań z oddechem. Szczegółowe informacje znajdziesz w Instrukcji do medytacji zen w pozycji siedzącej. Kiedy usłyszysz dzwon kończący rundę, ukłoń się w gassio. Wolno i ostrożnie odwróć się do środka zendo, podnieś się i popraw poduszkę na macie. Następnie ukłoń się w gassio do maty, potem obróć się i ukłoń. Stań przed matą z dłońmi w siasiu.
KINHIN (medytacja w ruchu)
Podczas kinhin utrzymuj wyprostowaną głowę i postawę pełną godności. Staraj się utrzymywać równe odstępy. Dłonie trzymaj w siasiu. Kinhin zaczynamy prawą nogą, z każdym wydechem robiąc pół kroku (pół stopy do przodu). Na dźwięk drewnianych klapek ukłoń się w siasiu i zacznij iść normalnym krokiem.
PODSUMOWANIE
Przestrzeganie wszystkich tych zasad jest próbą świadomego postrzegania tego, co robimy w danej chwili, pomaga być obecnym i uczy uważności. Zasady nie są po to, by nas ograniczać, ale by nam pomagać. Nie martw się tym, że nie pamiętasz o wszystkim i mylisz się, jest tak bardzo często. Mylmy się i popełniajmy błędy, one są najlepszą nauką.
Inspiruj.ący tekst. Jest wiele metod medytacji, które mogą nam pomóc w tym, aby odprężyć swój umysł i ciało. Osobiście preferuję wykonywanie jej w domowym zaciszu. Siadam na moją wełnianą mate, zapalam świeczki zapachowe oraz włączam nastrojowa muzykę. W ten sposób moja medytacja pozwala mi na totalne wyciszenie się.